porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Skutki darowania przez dłużnika udziałów w nieruchomości

Witam. Proszę o pomoc. Moja siostra wraz z mężem wzięła kredyt hipoteczny i kupili mieszkanie. Mają dwie już pełnoletnie córki. Siostra zmarła. Sądownie siostrzenice dostały 1/3 część mieszkania po siostrze. Szwagier zadłużył mieszkanie w spółdzielni, nabrał kredytów w parabankach na ponad 50 tysięcy. W sądzie gdy siostrzenice chciały się wpisać do ksiąg wieczystych, to Pani powiedział, że na mieszkaniu jest komornik ale nie udzieliła więcej informacji tylko kazała go znaleźć. Szwagier ma kolejne dziecko z jakąś partnerką., nie mają ślubu. Szwagier przepisze swoją część na moje siostrzenice, bez problemu, ale co dalej? Pytanie: Jak się pozbyć tego człowieka? Przepisać mieszkanie wraz z kredytem na dziewczynki a jego wyrzucić z mieszkanie, a mieszkanie wynająć, aby mieć pieniądze na kredyt i czynsz? Proszę o pomoc.

Istnieje możliwość przekazania przez ojca udziałów w nieruchomości na rzecz córek, jednak takie posunięcie może doprowadzić do złożenia przez wierzycieli ojca skargi pauliańskiej.  Zgodnie bowiem z kodeksem cywilnym gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć. Ponieważ w sutek przekazania przez ojca udziałów w nieruchomości na rzecz córek ojciec stanie się niewypłacalny albo stanie się niewypłacalny w wyższym stopniu niż był przed dokonaniem czynności, to czynność ta bez wątpienia zostanie uznana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli.

Niekorzystne w kontekście ewentualnej skargi pauliańskiej jest również to, że darowizna będzie dokonana na rzecz osób bliskich darczyńcy. W takiej sytuacji istnieje bowiem domniemanie, że obdarowane córki wiedziały o tym, że dłużnik działa z pokrzywdzeniem wierzycieli. Natomiast zgodnie z kodeksem cywilnym jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli uzyskała korzyść majątkową osoba będąca w bliskim z nim stosunku, domniemywa się, że osoba ta wiedziała, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. Dlatego też w związku z możliwością złożenia skargi pauliańskiej przez wierzycieli Pani szwagra złym pomysłem będzie przekazanie udziałów w nieruchomości na rzecz jego córek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *