porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Rozwiązanie umowy o pracę z powodu choroby pracownika

Witam. Pracuję w systemie zmianowym po 12h dzień i noc przy komputerze. Jestem osobą jednooczną i na drugie oko zaczęłam teraz chorować.  W marcu br. miałam badania kontrolne w medycynie pracy i dostałam pozwolenie na pracę na 3 lata po czym miałam robiony tomograf oka i moja okulistka zakazała pracy w nocy i ponownie szef wysłał mnie do medycyny pracy. Tym razem dostałam z MP pozwolenie na 3 lata z zakazem pracy w nocy. Prezes zmienił mi grafik na pracę co drugi dzień po 12h przy komputerze ale wzrok mi się pogorszył w ciągu miesiąca. Ponownie moja okulistka wystawiła mi zakaz pracy przy komputerze powyżej 4 h dziennie. Pracodawca nie przyjął tego do wiadomości, powiedział, że nie interesuje jego to zaświadczenie i kazał mi się zwolnic i wypisać wniosek na bieżący urlop. Obecnie jestem na zwolnieniu (L4) ale po zwolnieniu nie chcę składać wypowiedzenia. Czy pracodawca może nie brać pod uwagę mojego ostatniego zaświadczenia od okulisty? Co mam zrobić, nie chcę sama się zwolnić ponieważ nie dostanę nawet zasiłku dla bezrobotnych. Dodam, że mam umowę na czas nieokreślony i pracuję ponad 6 lat u tego pracodawcy. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Nie powinna się Pani absolutnie godzić na wypowiedzenie umowy o pracę z Pani strony, ani też na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem. Jako pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim jest Pani bowiem pod ochroną i nie może być Pani zwolniona z pracy. Wie o tym zapewne również pracodawca, dlatego namawia Panią do samodzielnego rozwiązania umowy o pracę. Jeżeli jest Pani zatrudniona u danego pracodawcy krócej niż sześć miesięcy to pracodawca ma możliwość rozwiązania z Panią umowy pracę bez wypowiedzenia jeżeli niezdolność do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż 3 miesiące. Natomiast jeśli jest Pani zatrudniona u danego pracodawcy co najmniej sześć miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową, to pracodawca ma możliwość rozwiązania z Panią umowy jeżeli niezdolność do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące.

Oprócz pracodawcy rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia na skutek choroby, może również pracownik. Taka możliwość przysługuje pracownikowi, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe. Co prawda pracownicy rzadko korzystają z takiej możliwości nie mniej jednak takie prawo przysługuje każdemu pracownikowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *