porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Rejestracja samochodu po odstąpieniu od jego kupna

Mam nadzieję, iż jesteście mi wstanie pomóc, więc pozwolę sobie w skrócie opisać poszukiwanej przeze mnie informacji. Nie cały miesiąc temu zakupiłem od prywatnej osoby auto używane. Niestety jak to często bywa byłem za naiwny i uwierzyłem w opis podany w ofercie przez sprzedającego. Niestety po zakupie, pojazd zmusił mnie do odwiedzenia mechanika, który niestety stwierdził , iż opis sprzedawcy mija się z prawdą dość znacznie. Na tej podstawie i na podstawie  art. 559 KC, art.560 KC, art. 564 KC odstąpiłem od umowy, wysyłając pismo listem poleconym. Sprzedawca po rozmowie telefonicznej oczywiście nie chciał słyszeć o polubowny załatwieniu sprawy, więc przypuszczam, iż będę zmuszony do dociekania swoich racji w sądzie. Moim pytaniem jest czy w takim przypadku odstąpienie od umowy wysłane listem poleconym i otrzymane przez sprzedającego, ma moc prawną, tym samym czy jestem zobowiązany do rejestracji pojazdu w terminie 30 dniu od zakupu? Czy ma znaczenie fakt, że nie sprawdziłem samochodu w zakładzie mechanicznym od razu przy jego zakupie? Bardzo byłbym wdzięczny za pomoc w odpowiedzi na poniższe pytanie.

Złożone przez Pana odstąpienie od umowy kupna samochodu jest skuteczne z chwilą dostarczenia go do sprzedającego, w związku z powyższym nie ma Pan obowiązku rejestrowania swojego samochodu. Z chwilą odstąpienia od umowy przestał Pan być jego właścicielem. Zgodnie z kodeksem cywilnym oświadczenie woli które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Jeżeli wysłał Pan oświadczenie o odstąpieniu od umowy poleconym i zostało ono odebrane oznacza to, że sprzedający mógł zapoznać się z jego treścią w chwili dostarczenia pisma. Gdyby jednak chciał Pan odwołać oświadczenie o odstąpieniu od umowy to byłoby ono skuteczne jeżeli by doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.

Wady fizyczne uprawniające do odstąpienia od umowy muszą być wadami ukrytymi dlatego nie ma znaczenia fakt, że ni wykrył ich Pan jeszcze przed podpisaniem umowy kupna samochodu. Nie miał Pan również prawnego obowiązku oddawania samochodu do diagnostyki przez profesjonalny zakład mechaniczny. Osoba od której zakupił Pana samochód nie może zatem zwolnić się z odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy tylko dlatego, że nie wykrył Pan owych wad wcześniej, nawet jeśli nie pozostawały one trudne do zauważenia bądź sprzedający o nich nie wiedział. Natomiast zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 21 marca 1977 roku, III CZP 11/77, jeżeli rzecz sprzedana ma wady, kupujący może od umowy odstąpić albo żądać obniżenia ceny w takim stosunku, w jakim wartość rzeczy wolnej od wad pozostaje do jej wartości obliczonej z uwzględnieniem istniejących wad. Stosownie do przepisu art. 6 k.c. ciężar udowodnienia tego spoczywa na kupującym, który z faktu istnienia wady wywodzi dla siebie skutki prawne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *