porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Przywrócenie terminu do złożenia odpowiedzi na pozew

Witam. Mam problem związany ze skutecznym dla mnie podjęciem działania w postępowaniu procesowym w sprawie o rozwód.  Otóż, w związku z posiadaniem kochanki, mąż kilkukrotnie informował mnie, że podejmuje kroki rozwodowe. I najprawdopodobniej złożył pozew, ale ja go nie otrzymałam. Sytuacja wygląda następująco. Mam 35 lat i od 1983 roku miałam i nadal mam stały meldunek pod adresem X, który mój małżonek zna. Od 1983 r. do 2004 r. ze względów rodzinno organizacyjnych, zamieszkiwaliśmy razem z mamą i bratem – bez żadnej formy meldunku pod adresem Y (tam miała meldunek babcia, która zmarła w 2004 r.) Po ślubie, we wrześniu 2004 roku, przeprowadziliśmy się w tym samym czasie (mąż ze swojego miejsca zamieszkania) do mieszkania służbowego mojego męża, w którym do tej pory mieszkamy bez meldunku.  W sierpniu br. mama i brat, zrezygnowali z mieszkania pod adresem Y i wyprowadzili się. W ubiegłym tygodniu brat odwiedził kolegę pod tym adresem Y, który przekazał mu awiza na moje nazwisko. Okazuje się, że były to awiza z sądu cywilnego jak domniemywam pozew. Podkreślam, że cały czas mieszkam wspólnie z mężem w jego mieszkaniu służbowym. Na ten adres przychodzą do mnie przesyłki listowe, które często odbiera mąż i zbieram te koperty, ponieważ wiem do jakich kombinacji jest zdolny mąż – chce mnie z tego mieszkania usunąć, bez żadnego zabezpieczenia mieszkaniowego, mam wrócić do mamy. Moje pytanie dotyczy podpowiedzi co mogę lub co muszę zrobić, aby nie utracić prawnych terminów zareagowania na pozew. Mąż nie poinformował mnie, że dokument przyszedł do niego, ani jaki adres korespondencji ze mną podał kancelarii adwokackiej, która go reprezentuje. Nie ukrywam, że ze względu na postępowanie męża chciałabym m.in. wykazać szkodliwe działanie wobec mnie i dezinformację organów prawnych. Najprawdopodobniej mąż nie wie o wyprowadzce mojej mamy i brata, a wybiera ten adres, aby pozew nie przyszedł na faktyczny adres mojego zamieszkania. Proszę o informację co mogę w tej sytuacji zrobić.

Pierwszym krokiem który powinna Pani podjąć w opisanej sprawie to kontakt z właściwym miejscowo Sądem Okręgowym w celu uzyskania sygnatury akt sprawy.  Właściwym miejscowo Sądem Okręgowym będzie sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.

Następnym krokiem jest złożenie do Sądu Okręgowego odpowiedzi na pozew. Ponieważ czynność procesowa podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna, żeby skutecznie złożyć odpowiedź na pozew o rozwód będzie Pani musiała złożyć jednocześnie wniosek o przywrócenie terminu do złożenia odpowiedzi na pozew. Jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności procesowej bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Odpowiedź na pozew o rozwód z wnioskiem o przywrócenie terminu musi Pani wnieść do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W Pani przypadku będzie to dzień uzyskania informacji o sprawie rozwodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *