porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Przedawnienie karalności za kradzież rozbójniczą

Witam mam pytanie!! zostałem skazany na 5.5 roku więzienia za wielokrotną kradzież rozbójniczą. Wyrok został skasowany przez sad wyższej instancji do ponownego rozpatrzenia. Po ponownym rozpatrzeniu dostałem 3 lata pozbawienia wolności za część zarzutów. Za pozostałą część zostałem skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności które sąd zakwalifikował jako paserstwo. Po ponownym odwołaniu do wyższej instancji sąd wyższej instancji wyrok 3 lata utrzymał w mocy a pozostałą część zarzutów za które dostałem 10 miesięcy cofnął do ponownego rozpatrzenia! Od tej pory minęło 8 lat ponieważ drugi z oskarżonych się ukrywał. 3 letni wyrok prawomocny odsiedziałem a obecnie dostałem wezwanie na rozprawę dotyczące nierozpatrzonych zarzutów!!czego mogę się spodziewać czy z powrotem mogę wrócić do zakładu karnego? Czyny za które będzie toczyć się sprawa miały miejsce 2007-2008 r. Czy nastąpiło już w mojej sprawie przedawnienie karalności.

Przedawnienie karalności przestępstw których się Pan dopuścił uzależniona jest od wysokości kary grożącej za popełnię danego czynu zabronionego. Zatem aby ustalić z jakim okresem przedawnienia karalności mamy do czynienia w opisanym przez Pana przypadku, należy w pierwszej kolejności ustalić jaka odpowiedzialność karna przewidziana jest dla przestępstwa kradzieży rozbójniczej. Zgodnie z kodeksem karnym kto w celu utrzymania się w posiadaniu zabranej rzeczy bezpośrednio po dokonaniu kradzieży używa przemocy wobec osoby lub grozi natychmiastowym jej użyciem albo doprowadza człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Kradzież rozbójnicza jest zatem zagrożona karą pozbawienia wolności w wysokości od roku do 10 lat. Jeżeli czyn zabroniony którego dopuścił się oskarżony jest zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat to karalność przestępstwa ustaje jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło 15 lat. W związku z powyższym karalność przestępstwa jakim jest kradzież rozbójnicza przedawnia się z upływem 15 lat od ich popełnienia. Ponieważ opisanych czynów dopuścił się Pan w latach 2007 – 2008 przedawnienie karalności wszystkich tych występków nastąpi dopiero w latach 2022 – 2023. Dlatego jeśli sprawa ponownie rozpoczęła swój bieg będzie ona normalnie rozpatrywana przez sąd i nie zostanie umorzona z powodu przedawnienia karalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *