porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Prawo do usunięcia znajdujących się na nieruchomości rur wodnych

Witam. Jakiś rok temu kupiłem działkę na której teraz zaczynam budowę. Mam problem ponieważ przez moją działkę przebiega rura z wodą wiejską, kilku mieszkańców tej miejscowości ale nie jest ona zgłoszona jak również nie ma jej na żadnej mapie. Sąsiad który obok mnie się wybudował przerobił tą rurę na własny koszt i mieszkańcy obiecali mu oddać pieniądze ale tego nie zrobili i jeszcze go straszą, ponieważ on im ta wodę zakręca . Moja geodetka jak również kierownik budowy powiedzieli mi ze mogę ta rurę odciąć i nic mi nie powinni zrobić, ponieważ nie ma tej wody na mapkach. Chciałem dojść do porozumienia z tymi ludźmi ale oni powiedzieli że się im nie opłaca tego robić itd. A dziś kiedy odciąłem tą wodę straszą mnie sądem? Czy mogę ponieść za to jakieś konsekwencję? Czy będę jednak musiał tą wodę przerabiać? Bardzo proszę o odpowiedź.

Z opisu Pana sprawy wynika, że instalacja wodna znajdująca się na Pana nieruchomości nie stanowi własności zakładu wodnokanalizacyjnego i jest samowolą budowlaną. Nie mamy tutaj zatem do czynienia ze służebnością przesyłu. Zgodnie z kodeksem cywilnym nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia przesyłowe, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń. Właścicielem rur wodnych znajdujących się na Pana nieruchomości nie jest przedsiębiorstwo lecz prywatne osoby w związku z powyższym nie mają one prawa do służebności przesyłu. Brak prawa do służebności przesyłu sprawia natomiast, że może Pan usunąć znajdujące się na nieruchomości rury wodne.

Za prawem do usunięcia rur przemawia również fakt, że stanowią one część składową Pana nieruchomości. Zgodnie bowiem z kodeksem cywilnym z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane. W granicach określonych przez społeczno-gospodarcze przeznaczenie gruntu własność gruntu rozciąga się na przestrzeń nad i pod jego powierzchnią.  Skoro zatem urządzenie na trwałe związane z gruntem jest jego częścią składową natomiast własność nieruchomości rozciąga się również na przestrzeń pod jego powierzchnią, to jako właściciel nieruchomości jest Pan również właścicielem znajdujących się pod nią rur. Co dodatkowo potwierdza, że mógł Pan usunąć rury wodna znajdujące się na Pana nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *