porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Okazanie skruchy jako okoliczność łagodząca w sprawie karnej

Witam. Kilka słów celem wprowadzenia. Sytuacja miała miejsce w przeddzień moich urodzin. Wraz z przyjacielem z czasów studiów szliśmy ulicą i napotkaliśmy patrol policji. Zdarzenie miało miejsce około 1 w nocy, byliśmy pod wpływem alkoholu. Zdaniem policjanta zachowywaliśmy się zbyt głośno. Niestety od słowa do słowa wywiązała się mała sprzeczka, w której ubliżyłem policjantowi. Podczas składania zeznań wziąłem winę na siebie. Policjant, który mnie przesłuchiwał zaproponował, że napisze o kwocie grzywny w wysokości 1000zł ( zgadzam się na taką grzywnę ). Nigdy nie miałem żadnego konfliktu z prawem, uchodzę za osobę spokojną i bardzo poukładaną. Mam żonę i 3 letnią córkę. Chciałbym wysłać do miejsca pracy tego policjanta list z przeprosinami. Czy to dobry pomysł?

Zachowanie się sprawcy po popełnieniu czynu zabronionego ma wpływ na wysokość kary, dlatego list z przeprosinami skierowany do osoby pokrzywdzonej może wywrzeć pozytywny wpływ na wysokość zastosowanego przez sąd środka karnego. Zasady jakimi kieruje się sąd podczas wymierzania kary są ścisłe określone przez kodeks karny. Sąd wymierzając Panu karę ma obowiązek działania w granicach przewidzianych przez ustawę bacząc jednocześnie by jej dolegliwość nie przekraczała stopnia Pana winy, uwzględniając stopień społecznej szkodliwości czynu oraz biorąc pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze które ma osiągnąć w stosunku do Pana, a także potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa.

Wysłanie do pokrzywdzonego listu z przeprosinami jest w pewnym sensie zadośćuczynieniem społecznemu poczuciu sprawiedliwości. Natomiast zgodnie z kodeksem karnym sąd wymierzając karę uwzględni w szczególności motywację i sposób zachowania się sprawcy, zwłaszcza w razie popełnienia przestępstwa na szkodę osoby nieporadnej ze względu na wiek lub stan zdrowia, popełnienie przestępstwa wspólnie z nieletnim, rodzaj i stopień naruszenia ciążących na sprawcy obowiązków, rodzaj i rozmiar ujemnych następstw przestępstwa, właściwości i warunki osobiste sprawcy, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa i zachowanie się po jego popełnieniu, a zwłaszcza staranie o naprawienie szkody lub zadośćuczynienie w innej formie społecznemu poczuciu sprawiedliwości, a także zachowanie się pokrzywdzonego. W związku z powyższym sąd wymierzając Panu karę będzie musiał wziąć również pod uwagę wysłanie do pokrzywdzonego listu z przeprosinami jako staranie się o naprawienie szkody oraz zadośćuczynienie w innej formie społecznemu poczuciu sprawiedliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *