porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z gruntów ornych

Witam serdecznie, proszę o pomoc w jednej sprawie. Proszę sobie wyobrazić dwie sąsiadujące działki. Cała sprawa wygląda tak, że rok temu sąsiad bezprawnie przeorał moją łąkę i wszelkie próby rozmowy kończyły się z nim w tej sprawie fiaskiem. w tym roku przeszedł samego siebie i znów przeorał mi półtorej metra łąki co już jest nie do wytrzymania. teraz zasiał sobie zboże na 3 metrach mojej działki po długości. Proszę o pomoc w załatwieniu tej sprawy i wypłacie ewentualnego odszkodowania. Dodam, że na działce nie ma znaków granicznych gdyż były prawdopodobnie przez niego wykopane. Ale to jest tylko domysł, żaden dowód. Proszę powiedzieć co po kolei należałoby zrobić i jak starać się o odszkodowanie za te 2 lata i ewentualnie jak sprawić żeby koszty słupków granicznych czy rozprawy poniosła osoba która przegra rozprawę – w moim mniemaniu sąsiad. Proszę o podpowiedź ile byłoby rozpraw sądowych, jakie mniej więcej byłyby koszty oraz od kogo zacząć ubieganie się o naprawę wyrządzonej szkody i odszkodowanie. Pozdrawiam serdecznie.

Ponieważ właściciel sąsiadującej nieruchomości zasiał zboże na trzech metrach należącej do Pana działki może Pan wystąpić z roszczeniem o zapłatę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Oprócz tego może Pan wystąpić z żądaniem zaniechania bezprawnego korzystania z Pana własności. Prawo do żądania wynagrodzenia daje Panu kodeks cywilny zgodnie z którym osoba która bez tytułu prawnego korzysta z cudzej własności zobowiązana jest do wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy i jest odpowiedzialna za jej zużycie, pogorszenie lub utratę, chyba że pogorszenie lub utrata nastąpiła bez jego winy. Osoba taka zobowiązana jest również zwrócić pobrane od powyższej chwili pożytki, których nie zużyła, jak również uiścić wartość tych, które zużyła.

Wysokość wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości  zależy od cen rynkowych jakie obowiązują za korzystanie z gruntów rolnych w miejscu w którym znajduje się sporna nieruchomość. Zgodnie bowiem z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 10 lipca 1984 r., III CZP 20/84, mającej moc zasady prawnej, istnieje konieczność stosowania przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia za bezumowne korzystanie obiektywnego kryterium, jakim jest układ odpowiednich cen rynkowych – stawek za korzystanie z rzeczy tego rodzaju (wynagrodzenie takie powinno równać się dochodowi, jaki normalnie osiąga się z danego stosunku prawnego – najmu czy dzierżawy).

Dlatego też powinien Pan niezwłocznie skierować do swojego sąsiada przedsądowe wezwanie do zaprzestania bezprawnego korzystania z nieruchomość oraz zapłatę stosownego wynagrodzenia za bezumowne korzystanie pod groźbą skierowania sprawy na drogę sądową. W sytuacji zaś gdy sąsiad nie dostosuje się do Pana  wezwania należy skierować do Sądu rejonowego wydziału cywilnego pozew o zobowiązanie do zaniechania naruszania Pana własności oraz zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *