porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności

Witam serdecznie. Moja sprawa dotyczy syna. Dwa lata temu syn miał sprawę karną za pobicie. Został zobowiązany do zwrotu kosztów uszkodzenia ciała, oraz skazany na ograniczenie wolności, poprzez wykonywanie prac społecznych w wymiarze 140 godzin. Pracy tej nie podjął i zostało mu wymierzone 70 dni bezwarunkowego pozbawienia wolności. Wyrok ten został zaskarżony. Został zniesiony wyrok pozbawienia wolności. Obowiązek prac społecznych został utrzymany. syn zgłosił się do wykonywania pracy. Miał odpracowywać 25 godzin tygodniowo, ale odpracowywał dużo więcej, ponieważ chciał szybciej mieć to z głowy i podjąć normalną pracę zarobkową. Po czym przyszło wezwanie na ponowną rozprawę, na której sędzia orzekł, że syn na własną rękę chciał przyspieszyć odpracowanie kary, więc uznaje że te przepracowane godziny się nie liczą i przywrócił karę 70 dni bezwarunkowego pozbawienia wolności. W międzyczasie straciliśmy mieszkanie i musieliśmy się przeprowadzić. Nie były więc odbierane żadne awizowane przesyłki. Straciliśmy kontakt z rzeczywistością. wiemy że na dzień dzisiejszy syn jest poszukiwany w celu doprowadzenia do odbycia wyroku. Pytanie moje brzmi. Czy jest jakaś możliwość aby móc temu przeciwdziałać? Syn ma rocznikowo 32 lata i nigdy wcześniej nie był karany. Chciałem jeszcze dodać że od czterech lat jestem chory na serce. Jeżeli syn zostanie zatrzymany, to z pensji żony nie utrzymamy siebie ani wynajętego mieszkania. Z całego serca prosimy o pomoc i z góry pięknie dziękujemy.

W sytuacji gdy skazany prawomocnym wyrokiem syn jest już poszukiwany przez policję celem doprowadzenia do zakładu karnego, skutecznym rozwiązaniem może okazać się złożenie do Sądu wniosku o odroczenie wykonania kary. Państwa sytuacja rodzinna jest bardzo trudna. Sąd może natomiast odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności na okres do roku w sytuacji gdy natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki. Konieczność opieki nad ciężko chorym ojcem, utrata mieszkania oraz groźba utraty kolejnego wynajmowanego mieszkania, jest podstawą do tego aby złożyć wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności.

O odroczenie wykonania kary mogą starać się wyłącznie osoby skazane na karę pozbawienia wolności na okres nie przekraczający jednego roku. Państwa syn został skazany na karę 70 dni pozbawienia wolności zatem spełnia powyższy warunek do złożenia wniosku o odroczenie. Natomiast niska kara może być dodatkowym argumentem przemawiającym za odroczeniem. Odroczenie może być udzielone kilkakrotnie, jednak łączny okres odroczenia nie może przekroczyć jednego roku. Odraczając wykonanie kary pozbawienia wolności, sąd może również zobowiązać Państwa syna do podjęcia starań o znalezienie pracy zarobkowej, zgłaszania się do wskazanej jednostki Policji w określonych odstępach czasu. Dwukrotne odroczenie wykonania kary na łączny okres roku spowoduje, że Państwa syn będzie miał prawo starać się o warunkowe zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności. Dzięki czemu nie będzie musiał odbywać orzeczonej wobec niego bezwzględnej kary pozbawienia wolności. Ponieważ Państwa syn jest już poszukiwany przez policję celem doprowadzenia do zakładu karnego, składając wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności należy również złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania kary.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *