porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Odpowiedzialność za wadliwe wykonanie usługi fryzjerskiej

Witam serdecznie potrzebuję porady prawnej dotyczącej złożonej przez klientkę wstępnej reklamacji dot. usługi fryzjerskiej. Mianowicie, w dniu 6 marca wykonałam usługę przedłużania włosów w dniu dzisiejszym otrzymałam od klientki wiadomość że włosy się wyczesują i oczekuje zwrotu pieniędzy lub nowych włosów ( nie informując mnie o tym wcześnie)j. Sprawa wygląda w ten sposób że włosy przedłużone źle założone wypadają całe – włosy źle użytkowane wyczesują się, klientka otrzymała instrukcję obsługi – internetowo oraz paragon fiskalny . Natomiast gdyby włosy były źle założone powinna o tym mnie poinformować znacznie szybciej. Musze dodać że zajmuje się profesjonalnie przedłużaniem włosów od kilku lat i jest to 1 tego typu taka sytuacja. Proszę o poradę jak postąpić w takiej sytuacji oraz jak się uchronić przed taką sytuacją w przyszłości.

Wykonanie usługi fryzjerskiej polegającej na przedłużeniu włosów jest umową o dzieło. Umowa o dzieło jest bowiem umową określonego rezultatu. Zgodnie z kodeksem cywilnym do umowy o dzieło stosuje się odpowiedni przepisy dotyczące rękojmi za wady przy sprzedaży. Rękojmia za wady nie będzie miała zastosowania jedynie w sytuacji gdy dzieło zostało wykonane z materiałów należących do zamawiającego. Jednak w opisanym przypadku nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją. Należy się zatem zastanowić czy zgłoszona przez Pani klientkę sytuacja jest wadą fizyczną w świetle prawa cywilnego. Zgodnie z kodeksem cywilnym z wadą fizyczną dzieła mamy do czynienie gdy brak jest właściwości, które dzieło tego rodzaju powinno mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia. Z wadą fizyczną wykonanego dzieła będziemy mieli również do czynienia gdy brak jest właściwości o których istnieniu wykonawca zapewnił zamawiającego. Z wadliwie wykonanym dziełem będziemy mieli również do czynienia gdy nie nadaje się ono do umówionego celu lub gdy zostało zamawiającemu wydane w stanie niezupełnym.

Oprócz odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady każdy wykonujący określone dzieło ponosi również odpowiedzialność odszkodowawczą kontraktową. Zgodnie bowiem z art. 471 kodeksu cywilnego dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Ponieważ Pani usługa została wykonana w sposób prawidłowy i zgodny ze sztuką fryzjerską, natomiast rzekoma wada jest wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji ze strony klientki, nie ponosi Pani odpowiedzialności  za wypadające włosy. Natomiast na przyszłość, aby uniknąć takich sytuacji powinna Pani przedstawiać swoim klientkom do podpisania oświadczenie. W oświadczeniu tym powinna być podana instrukcja prawidłowej pielęgnacji włosów oraz informacja, że w przypadku nie zastosowania do instrukcji nie ponosi Pani odpowiedzialności za ewentualne następstwa nieprawidłowej pielęgnacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *