porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Odpowiedzialność za nieprawidłowe wykonanie naprawy samochodu

Witam chciałbym się poradzić gdzie mogę złożyć jakiekolwiek dokumenty odnośnie mechanika który robił mi przekładkę samochodu, odebrałem samochód z przekładki z lewej na prawa stronę kierownice i uważam ,że samochód po przekładce jest w stanie tragicznym i wykonana usługa nie jest warta zapłaconej kwoty . Dziś jeszcze od mechanika innego dostałem wiadomość że najprawdopodobniej silnik do wymiany ponieważ pan wykonujący usługę nie dość że dał mi samochód z niesprawnymi hamulcami i z niedziałającymi innymi kilkoma rzeczami robił mi dodatkowo rozrząd który źle złożył i to jest przyczyna urwania się czegoś w silniku. Zamierzam z tym Panem spotkać się w sądzie aczkolwiek nie wiem jeszcze jak to wygląda i gdzie mam się z tym udać czy u siebie w miejscu zamieszkania czy zameldowania , jakie dokumenty dowody itp. będą mi potrzebne a pragnę dodać, że osobno zapłaciłem panu za części do przekładki i części do rozrządu też kupiłem na własną rękę oryginale. Mam paragony na to. W dodatku okazało się, że jedne z tych części na hurtowni dali mi nie te co trzeba więc ten mechanik chciał mi założyć swoje a te zostawić. Nie zgodziłem się kazałem mu je mi przysłać i najzwyczajniej w świecie wymieniłem na hurtowni i wysłałem. Po czym mechanik stwierdził, że w biurze na zakładzie odebrał ktoś inny paczka była uszkodzona i części zginęły czy coś takiego po prostu nie mam już sił i nie wiem co robić błagam o pomoc. Czekałem na auto ponad pół roku a kiedy wydawało się, że już mam z nim sprawę załatwioną okazuje się, że silnik do wymiany. Chciałbym aby ten pan poniósł konsekwencje odnośnie czekania na auto i chciałbym aby pokrył koszt uszkodzenia silnika czy mam jakiekolwiek szanse aby zostało mi to w świetle prawnym i sądu zrekompensowane. Czekam na państwa poradę. Pozdrawiam.

Mechanik który wykonywał w Pana samochodzie tzw. przekładkę ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za nienależyte wykonanie zobowiązania. Zgodnie bowiem z art. 471 kodeksu cywilnego mechanik zobowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które mechanik odpowiedzialności nie ponosi. Odszkodowanie za nienależyte wykonanie umowy, dochodzone na podstawie art. 471, jest świadczeniem mającym powetować szkodę spowodowaną nie wykonaniem przez mechanik zleconych napraw. Ma na celu wyrównanie uszczerbku wywołanego nieprawidłowym zachowaniem.

W mojej ocenie oprócz odpowiedzialności cywilnoprawnej mechanik ponosi również odpowiedzialność karną za oszustwo o którym mowa w art. 286 kodeksu karnego oraz przestępstwa narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia o którym mowa w art. 160 kodeksu karnego.  Zgodnie bowiem z art. 286 kodeksu karnego kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Mechanik dopuścił się również popełnienia przestępstwa z art. 160 kodeksu karnego polegającego na  narażeniu drugiej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Zgodnie z art. 160 kodeksu karnego przestępstwa narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia popełnione jest w momencie gdy sprawca stwarza bezpośrednie niebezpieczeństwo. W związku z powyższym już samo stworzenia takiego zagrożenia może spotkać się z odpowiedzialnością karną osoby która doprowadziła do takiego stanu rzeczy. Dopuszczenie przez mechanika naprawiającego samochód do tego, aby kierowca wyjechał z zakładu mechanicznego uszkodzonym samochodem jest bez wątpienia narażeniem na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *