porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Odpowiedzialność przewoźnika za uszkodzenie rzeczy

Witam serdecznie. Dziewczyna zakupiła na licytacji wygrywając ją stary karabin morski dla mnie na prezent od sprzedawcy który ma działalność. Miał w aukcji opisane że nie jest to replika tylko oryginał sprawny technicznie. Zapłaciła za niego. Towar doszedł dostałem go i z uwagi na to, że trochę się znam okazało się że jest to stara replika nie oryginał z epoki czyli nie to co miało być ale ze zdjęć nie wynikało. Zadzwoniła do sprzedającego omawiając sprawy podejrzanych elementów i sprzedający powiedział, że nie ma problemu odesłać proszę. Towar został tak samo dobrze opakowany i odesłany. W poniedziałek dostał go sprzedający i zadzwonił ze towar doszedł uszkodzony i że nie odda pieniędzy. Paczka była wysłana pocztą i z ubezpieczeniem. Uszkodzenia to lufa i cale drewno, widocznie pod wpływem nacisku innych paczek bardzo ciężka lufa wyrwała drewno wkręt mocujący lufę do drzewca i 2 kliny w drzewcu. Brak tej śruby jest również w paczce. Dzwoniąc na infolinie powiedziano nam że odstępując od umowy kupna to ten sprzedający powinien reklamować na poczcie uszkodzenie a nam zwrócić pieniądze w 14 dni. On mówi że absolutnie i przysyła list od prawnika swojego szwagra który pisze tak, że nie da się zrozumieć i podaje konkretne paragrafy. Nie wiemy co dalej robić i jak tą sprawę po ludzku załatwić.

Zasady odpowiedzialności za uszkodzenie przesyłki w czasie wykonywania umowy przewozu uregulowane są w ustawie z dnia 15 listopada 1984 r., prawo przewozowe. Zgodnie z przepisami w/w ustawy to przewoźnik ponosi odpowiedzialność za uszkodzenie przesyłki które miało miejsce w czasie od przyjęcia jej do przewozu aż do wydania sprzedającemu. Przewoźnik może uniknąć odpowiedzialności za uszkodzenie przesyłki w czasie przewozu jedynie w sytuacji gdy uszkodzenie powstało z winy nadawcy lub odbiorcy, bądź też w skutek siły wyższej.

Odpowiedzialność za uszkodzenie rzeczy powstałe w czasie przewozu można byłoby przypisać Panu w przypadku nadania przesyłki pod nazwą niezgodną z rzeczywistością, nieścisłą lub niedostateczną rzeczy wyłączonych z przewozu lub przyjmowanych do przewozu na warunkach szczególnych albo niezachowania przez nadawcę tych warunków. Również w przypadku braku, niedostateczności lub wadliwości opakowania rzeczy, narażonych w tych warunkach na szkodę wskutek ich naturalnych właściwości, byłaby podstawa do obciążenia Pana odpowiedzialnością za powstałe uszkodzenia.

Oprócz wyżej wymienionych sytuacji przewoźnik nie ponosi odpowiedzialność za uszkodzenie przesyłki w czasie wykonywania umowy przewozu także w przypadku szczególnej podatności rzeczy na szkodę wskutek wad lub naturalnych właściwości, ładowania, rozmieszczenia lub wyładowywania rzeczy przez nadawcę lub odbiorcę oraz przewozu przesyłek które zgodnie z przepisami lub umową powinny być dozorowane, jeżeli szkoda wynikła z przyczyn którym miał zapobiec dozorca.

W związku z powyższym odpowiedzialność za uszkodzenie przesyłki w czasie wykonywania umowy przewozu ponosi przewoźnik. Natomiast odbiorca przesyłki jako jej właściciel powinien swoje roszczenia skierować wyłącznie do przewoźnika, zaś Panu zwrócić w całości zapłacone pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *