porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Odpowiedzialność pracownika za szkodę w mieniu pracodawcy

Witam. Mam pewną sprawę i nie wiem jak mam ją rozwiązać. Pracuję jako kierowca w firmie transportowej (rozwożę alkohol, papierosy itp.) Pewnego dnia ładując samochód brakowało mi jednego kartonu na kwotę ok 2 tys. zł, poinformowałem  o tym kierownika magazynu podpisał mi dokument i wyjechałam w trasę. Po kilku tygodniach okazało się że podpisany dokument zaginął. Sytuacja taka zdarzyła mi się dwa razy tydzień po tygodniu na tym samym kliencie. Teraz firma chce mnie obciążyć za brakujące kartony mimo faktu że zgłaszałem, mailem podpisane dokumenty że są braki zanim wyjechałem w trasę (dziwi mnie fakt zaginięcia dokumentów)później miałem zrobioną tzw. „podrzutkę”, której nie wyłapałem. Był to karton o wartości ok 400 zł.. Jedynym dowodem tej „podrzutki” jest zdjęcie zrobione telefonem komórkowym pracownika. Oczywiście firma chce mnie obciążyć:( dziś dowiedziałem się że mój pracodawca chce mnie zwolnic cytuje jego słowa „chcemy zwolnic pana x tylko musimy znaleźć na niego więcej obciążeń” Z tego co mi wiadomo firma ma mieć robioną inwentaryzację i maja straszne braki podejrzewam że moim kosztem chcą pokryć braki na magazynie. bardzo proszę o jakąś pomoc bo żyję w okropnym stresie, niepewności i niewiedzy. Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Jako pracownik ponosi Pan odpowiedzialność materialną jeśli  wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę. Odszkodowanie które może zażądać od Pana pracodawca nie może jednak przekraczać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. Musi Pan jednak pamiętać że nie ponosi odpowiedzialności za szkodę w takim zakresie, w jakim pracodawca lub inna osoba przyczyniły się do jej powstania albo zwiększenia. Nie ponosi Pan również odpowiedzialności gdy szkoda powstała na skutek ryzyka związanego z działalnością pracodawcy.

Jednak jeśli ma Pana uzasadnione podejrzenia, że pracodawca chce podstępem wrobić Pana w obowiązek ponoszenia kosztów związanych z szkodą magazynowymi brakami pracodawcy., powinien Pan zgłosić sprawę na prokuraturę. Zgodnie bowiem z kodeksem karnym kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *