porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Ochrona majątku przed egzekucją komorniczą

Witam serdecznie. Moja sprawa jest skomplikowana a raczej tak mi się wydaje. Wiec przejdę do rzeczy. Moja mama jakieś 3 miesiące temu wyprowadziła się z domu nikomu nic nie mówiąc (wiedział tylko mój 18 letni brat któremu zabroniła mówić gdzie się wyprowadza) po jej wyprowadzce okazało się ze ma spore długi kredyty, karty kredytowe oraz kredyt na inną osobę (oficjalnie wiem o jednym) oprócz tego ma kredyt na firmę, na który zgodę podpisał ojciec . Oprócz tego rodzice mają wspólny kredyt hipoteczny  który jest spłacany regularnie przez ojca. Problem polega na tym ze ojciec nie chce podejmować żadnych decyzji zwianych z rozwodem czy separacja i spłaca wszystkie jej długi o których wie czy te o których się dowiadujemy na bieżąco , ja i mój mąż również spłacamy kredyt który był wzięty na osobę trzecią koszty zobowiązań są tak duże że zaczyna brakować ojcu i bratu środków do życia a zadłużenia nie maleją. Prawdy się nie dowiemy ile tego jest bo okłamuje nas na każdym kroku albo straciłam już do niej zaufanie i dlatego nie wierze w to jak mówi ze więcej długów nie ma. Boje się że przez to wszystko mój brat i tata będą musieli sprzedać dom albo co najgorsze nie będzie ich już zupełnie stać na jego utrzymanie i płacenie zadłużeń matki  i że w końcu zajmie go komornik. Mam również obawy że jak damy sobie rade ze spłatą zadłużeń i będzie już po wszystkim wtedy matka będzie chciała połowę majątku (w tej chwili cały czas powtarza że nic nie chce) nie ma go dużo ale uważam ze w tym wypadku nic już jej się nie należy. To jest tylko część tego wszystkiego ale dla mnie najważniejsze nie chciała bym żeby mój brat stracił to co do niego powinno należeć proszę o jakąś podpowiedz co ja jako córka mogę zrobić?. Czy darowizna domu będzie dobrym rozwiązaniem?

Darowizna domu na dzieci może okazać się złym rozwiązaniem, wierzyciele mogą bowiem złożyć do Sądu skargę paulińska, która uczyni darowiznę bezskuteczną. Zgodnie z kodeksem cywilnym , jeżeli wskutek darowizny dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecie uzyskała korzyść majątkową., każdy z wierzycieli będzie mógł żądać uznania tej darowizny za bezskuteczną. O czynności prawnej dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli możemy mówić w sytuacji jeżeli wskutek niej dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności. Natomiast ponieważ darowizna zostałaby dokonana na rzecz osoby bliskiej, istniałoby domniemanie, że osoba ta wiedziała, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.

Dodatkowo istnieje ryzyko, że wierzyciele poinformują organy ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa ukrywania majątku. Zgodnie bowiem z art. 300 kodeksu karnego Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *