porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Obowiązek zwrotu kaucji za wynajmowane mieszkanie

Witam mam problem z odzyskaniem kaucji. Właściciel lokalu wziął od nas 800 zł kaucji w tytule przelewu kazał napisać kaucja bezzwrotna. W styczniu tego roku oddaliśmy mieszkanie z trzy miesięcznym wypowiedzeniem.. Powiedziano nam w biurze że kaucję otrzymamy w całości zwrotną na konto w ciągu miesiąca gdyż mieszkanie zostało przez nas ocieplone i częściowo wyremontowane. Tymczasem mija drugi miesiąc a pieniędzy nie ma. Pisaliśmy e-maile, dzwoniliśmy i zawsze słyszeliśmy tą samą wersje że pieniążki otrzymamy w ciągu miesiąca ale oczywiście to tylko słowa bo przelewu jak nie ma tak nie ma. Chciałabym się dowiedzieć czy jest coś takiego jak kaucja bezzwrotna? czy jest szansa na odzyskanie pieniędzy ? Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam

W polskim porządku prawnym nie obowiązuje kaucja bezzwrotna. Kaucja pełni bowiem funkcję zabezpieczająca na wypadek powstania zaległości w zapłacie czynszu lub innych opłat związanych z najmem lokalu. Kaucja może być również zabezpieczeniem na pokrycie ewentualnych szkód powstałych w związku z korzystaniem z lokalu przez najemców. W związku z powyższym w sytuacji gdy po zakończeniu umowy najmu lokalu nie ma żadnych zaległości w zapłacie czynszu bądź też innych opłat kaucja powinna być zwrócona w całości. Ponieważ wynajmowane mieszkania nie posiadało żadnych zaległości oraz zniszczeń, a wręcz zostało ocieplone oraz wyremontowane możecie Państwo żądać zwrotu zapłaconej kaucji nawet na drodze postępowania sądowego.

Zasady związane z obowiązkiem zapłaty oraz zwrotu kaucji zabezpieczającej określa ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tą ustawą istnieje możliwość uzależnienia zawarcia umowy najmu lokalu od wcześniejszej wpłaty przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu. Pamiętać należy jednak, że kaucja nie może być wyższa od dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu. Kaucja nie może być pobrana  jedynie w sytuacji gdy wynajmowany ma być lokal socjalny lub zamienny. Ponadto kaucji nie można pobrać jeżeli umowa najmu jest zawierana w związku z zamianą lokalu, a najemca uzyskał zwrot kaucji bez dokonania jej waloryzacji.

Zarządca wynajmowanego przez Państwa mieszkania powinien wam zwrócić kaucję w ciągu miesiąca od dnia opuszczenia lokalu. Kucja podlega waloryzacji w związku z powyższym macie Państwo prawo do kaucji  w kwocie równej iloczynowi kwoty miesięcznego czynszu obowiązującego w dniu zwrotu kaucji i krotności czynszu przyjętej przy pobieraniu kaucji, jednak w kwocie nie niższej niż kaucja pobrana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *