porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Minimalna długość zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych

Coraz większa ilość pijanych kierowców na polskich drogach skłoniła polskiego ustawodawcę do zaostrzenia przepisów regulujących kary za jazdę pod wpływem alkoholu. Organy ścigania oraz sądy stosują również wyższe kary pieniężne. Stosowanie wyższych kar za jazdę na podwójnym gazie jest jak najbardziej uzasadnione. Zwłaszcza że liczba kierujących przyłapanych na jeździe pod wpływem alkoholu wynosiła w 2017 roku ponad 109 tyś osób. Co prawda policjanci przeprowadzili aż ponad 17 milionów kontroli trzeźwości jednak liczba 109 tysięcy pijanych kierujących złapanych przez policję robi duże wrażenie. Podkreślić należy, że są to tylko kierowcy którzy zostali złapania na jeździe w stanie nietrzeźwości.

Zgodnie z kodeksem karnym kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Wysokość kary grzywny waha się zazwyczaj pomiędzy kwotą 5000 zł a kwotą 10000 zł. Jednak ustalenie wysokości kary grzywny zależy od wielu czynników przez co ciężko jest wskazać konkretną kwotę której może się spodziewać pijany kierowca. Kierujący złapana na jeździe pod wpływem alkoholu musi się również liczyć z możliwością zastosowania przez sąd kary pozbawienia wolności. W sytuacji gdy kierujący po raz pierwszy został złapany na jeździe pod wpływem alkoholu , będzie to zapewne kara pozbawienia wolności w zawieszeniu. Jednak kolejna wpadka może się już skończyć bezwzględną karą pozbawienia wolności.

Kierowca który poruszał się pojazdem mechanicznym po polskich drogach musi również liczyć się z koniecznością nałożeniem na niego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Minimalny okres na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechaniczny to 3 lata. Natomiast maksymalny czas trwania tego zakazu to 10 lat. Jednak Sąd w pewnych sytuacjach ma obowiązek nałożenia na oskarżone dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Dzieje się tak przede wszystkim w sytuacji gdy pijany kierowca spowoduje w stanie nietrzeźwości wypadek którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu. Ponadto Sąd ma obowiązek orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych również w sytuacji ponownego skazania za jazdę pod wpływem alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *