porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Miejsce zamieszkania małoletniego dziecka

Witam serdecznie. Proszę o poradę co mam zrobić w przypadku, kiedy moje dziecko przebywa u dziadków (byłych teściów), którzy ją buntują przeciwko matce i przez to nie chce wrócić do domu? Dziadkowie uważają, że ją w ten sposób chronią. Demoralizują ją popierają używanie alkoholu i innych środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia, włóczęgostwo. Moje dziecko przebywa u nich, ponieważ zrobiłam błąd i zawiozłam córkę pod wpływem emocji i do babci po kolejnej zakraplanej imprezie z rówieśnikami, ponieważ była agresywna w stosunku do mnie i partnera. Następnego dnia córka zadzwoniła z babci telefonu wrzeszcząc na mnie, nie okazała skruchy, a babcia skutecznie jej broniła co pochlebiało córce. Jest wrzesień, a moja córka zaślepiona „wolnością u babci” nie zamierza dobrowolnie wrócić do domu. Po za tym dziadkowie złożyli do sądu wniosek o pozbawienie mnie praw i bycie rodziną zastępczą. Nie otrzymałam pisma z sądu i żyję w zawieszeniu. Proszę o poradę co powinnam zrobić dla dobra 16l. dziecka, żeby nie przebywało pod opieką nieodpowiedzialnych i zmanipulowanych przez córkę dziadków, którzy zrobili ze mnie potwora, psują mi bezpodstawnie reputację i rozbijają rodzinę. Ich syn ojciec córki jest poszukiwany, a oni ukrywają przed policja i komornikiem jego miejsce zamieszkania w Anglii. Córka ma kontakt telefoniczny z ojcem, który również zachowuje się nieodpowiedzialnie i buntuje dziecko robiąc ze mnie wroga i „nienormalna matkę”. Moja córka nie chce pogodzić się ze mną, uważa że nic złego nie robi i uważa, że skoro nie mam dowodów to nic nie mogę jej zrobić.

Zgodnie z polskim prawem miejscem zamieszkania małoletniego dziecka jest miejsce w którym zamieszkuje jego prawny opiekun czyli rodzic. Prawnym opiekunem Pani córki jest Pani w związku z powyższym małoletnia powinna zamieszkiwać razem z Panią. Zgodnie z kodeksem cywilnym miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi Pani oraz ojcu dziecka jego miejsce zamieszkania jest u tego z rodziców u którego dziecko stale przebywa. Państwa córka stale przebywała u Pani w związku z powyższym nawet jeśli władza rodzicielska przysługuje również ojcu to miejscem zamieszkania córki powinno być Pani miejsce zamieszkania.

Jako rodzic posiadający pełną władze rodzicielską do swojej córki ma Pani prawo i wręcz obowiązek, aby wykonywać pieczę nad nią i jej majątkiem oraz wychowywać ją z poszanowaniem jej godności oraz praw. Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym każde dziecko pozostające pod władzą rodzicielską winno rodzicom posłuszeństwo a w sprawach w których może samodzielnie podejmować decyzje i składać oświadczenia woli powinno wysłuchać opinii i zaleceń rodziców formułowanych dla jego dobra. Dlatego córka nie może wbrew Pani woli przebywać u swoich dziadków, zwłaszcza w sytuacji gdy dziadkowie postępują wbrew jej dobru. Należy jednak Pamiętać że przed podjęciem decyzji w ważniejszych sprawach dotyczących córki powinna Pani ją wysłuchać. Chyba że nie pozwala na to stopień dojrzałości córki jej rozwój umysłowy lub stan zdrowia.

W przedstawionej sytuacji nie mamy jednak do czynienia z przestępstwem uprowadzenia lub zatrzymania dziecka. Zgodnie bowiem z aktualnie obowiązującym prawem karnym przestępstwo popełnia ten kto wbrew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru uprowadza lub zatrzymuje małoletniego poniżej lat 15 albo osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny. Pani córka jest natomiast w wieku 16 lat i nie jest osobą nieporadną ze względu na swój stan psychiczny lub fizyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *