porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Dzień wolny za pracę w godzinach nadliczbowych

Witam Mam takie pytanie odnośnie mojej pracy, pracuję 10 lat na pół etatu w małej restauracji w centrum Warszawy. Od poniedziałku do piątku po 9 godzin dziennie i w soboty po 7 godzin. Zarabiam najniższą krajową i  tyle dostaje na rękę. Mam problem z wolnym szefowa twierdzi że pracuje zgodnie z prawem, nie mogę się doprosić o jeden dzień w tygodniu wolnego a z tego co wiem należy mi się. A jeżeli go nie otrzymam powinnam mieć zapłacone nadgodziny zaległości od danego miesiąca. Ogólnie przerabiam ponad 200 godzin miesięcznie. W ostatnim miesiącu miałam 210 godzin a wyplata taka sama od 10 lat, Proszę mi powiedzieć co mogę w danej sytuacji zrobić bo z szefową nie ma możliwości dogadania się. Chyba że w tej sprawie to ja nie mam racji,. Bardzo proszę o odpowiedz. Z góry dziękuję.

Każdy pracownik który pracuje ponad obowiązujące normy czasu pracy ma prawo do dnia wolnego od pracy lub dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowym. Pani natomiast pracując po 9 godzin dziennie znacznie przekracza dobowe normy czasu pracy i w związku z tym powinna otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie lub dzień wolny od pracy. Wysokość dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych uzależniona jest od tego w jakich dniach i godzinach świadczy Pani pracę. Za pracę w niedziele i święta które nie są dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy oraz za pracę w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, przysługuje pracownikowi dodatek w wysokości 100 % wynagrodzenia. Również za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy przysługuje pracownikowi dodatek w wysokości 100 % wynagrodzenia. Natomiast niższy dodatek wynoszący 50 % wynagrodzenia powinien otrzymać pracownik którego godziny nadliczbowe przypadają w inne dni niż wskazane powyżej.

Oprócz dodatku za pracę godzinach nadliczbowych pracownik może również otrzymać dzień wolny od pracy. Zgodnie bowiem z kodeksem pracy w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca może udzielić pracownikowi w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy. Dzień wolny od pracy udzielany jest na pisemny wniosek pracownika. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. W takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, jednakże nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy. Jeśli zaś pracownik świadczył pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony do końca okresu rozliczeniowego. Termin dnia wolnego od pracy powinien być ustalony z pracownikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *