porady prawne przez telefon

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - zapewniamy pełną anonimowość oraz profesjonalizm.

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Częsta praca w godzinach nadliczbowych

Witam jestem pracownikiem hurtowni odzieżowej w Warszawie, problem polega na tym iż od około 2 lat określona grupa pracowników tj. kierowcy zmuszani są do wożenia towaru popołudniami, gdzie wcześniej od godziny 7 normalnie wykonują swoje czynności służbowe . To wożenie paczek generuje godziny nadliczbowe na które pracownicy nie wyrażają zgody. Wiem że w określonych sytuacjach pracodawca może zmusić pracownika do godzin nadliczbowych, ale tutaj zaistniała taka sytuacja gdzie wręcz wiadomo kiedy i jaki pracownik będzie miał nadgodziny nawet do końca roku bo kierownicy sporządzili sobie nawet grafik dyżurów dla określonych pracowników . Dodam, że w strukturze naszego zakładu jest tak zwany DER Dział Ekspedycyjno Rozdzielczy i paczki powinny być wożone przez ich pracowników, ale tak nie jest i całość przerzuca się na barki kierowców hurtowni. Co z tym można zrobić? Dziękuję i Pozdrawiam

Praca którą Państwo wykonujecie ponad swój dobowy wymiar czasu pracy należy traktować jako pracę w godzinach nadliczbowych. Zgodnie bowiem z kodeksem pracy, praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca w godzinach nadliczbowych dopuszczalna jest wyłącznie w szczególnych przewidziany przez prawo pracy sytuacjach. Jednym z powodów dla których pracownik może być skierowany do pracy w godzinach nadliczbowych jest konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii. Natomiast drugim przewidzianym przez kodeks pracy powodem dla którego można pracownika zobowiązać do pracy w godzinach nadliczbowych są szczególne potrzeby pracodawcy. Niedopuszczalne jest zatem aby pracodawca mógł przewidzieć na tak długi okres do przodu jedną z wyżej wymienionych sytuacji i ustalić grafik godzin nadliczbowych.

Jeśli zaś zachodzą po stornie pracodawcy szczególne potrzeby które powodują konieczność skierowania pracownika do pracy w godzinach nadliczbowych powinniście Państwo domagać się zapłaty dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Możecie Państwo również złożyć pisemny wniosek o udzielenie w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy. Zgodnie z kodeksem pracy udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. W takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, jednakże nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *