porady prawne przez telefon za jedyne 50 zł brutto

Połącz się z naszym prawnikiem i uzyskaj poradę prawną przez telefon.

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora

Porady prawne

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedziałek- Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

 • KROK 1 - wybierając numer podany na stronie łączysz się bezpośrednio z prawnikiem
 • KROK 2 - prawnik udziela wyczerpującej porady prawnej na zadany przez Ciebie temat
 • KROK 3 - po uzyskaniu porady prawnej dokonujesz opłaty w kwocie 50 zł brutto

Udzielamy telefonicznej pomocy prawnej z zakresu:

 • Prawo Cywilne
 • Prawo Spadkowe
 • Prawo Rodzinne
 • Prawo Pracy
 • Prawo Karne
 • Prawo Konsumentów
 • Prawo Nieruchomości
 • Prawo Finansowe
 • Prawo Gospodarcze
 • Prawo Administracyjne

Odstąpienie od umowy z powodu wad fizycznych

Witam Państwa. Jestem ofiarą oszustwa na allegro, konkretnie zakup złotego naszyjnika. Naszyjnik nie odpowiada ani opisowi, ani zdjęciom. Posiada ukryte wady (brak ogniw, czego nie widać na zdjęciach. Reklamowałam ją natychmiast i zażądałam zwrotu pieniędzy już w dniu odbioru ale bez skutku. Liczne maile do sprzedającego skończyły się fiaskiem. Sprzedający nie chciał oddać pieniędzy (dlatego nie odesłałam bransoletki z powrotem). Informowani przeze mnie na bieżąco o przebiegu sprawy pracownicy Allegro także nie pomogli). Dwa miesiące temu zgłosiłam policji podejrzenie o dokonaniu przestępstwa. Wczoraj  otrzymałam postanowienie prokuratury rejonowej o odmowie wszczęcia dochodzenia w sprawie, podstawa: art. 17 par. 1 pkt 2 kpk. z sugestią założenie sprawy cywilnej. Decyzja prokuratury jest dla mnie przyzwoleniem na oszustwo. Zdecydował się założyć sprawę w sądzie. Ja mieszkam w Warszawie, oszustka w Niemczech, ale pieniądze wpłaciłam na konto w Polsce w woj. dolnośląskim. Czy mam skorzystać z gotowego formularza – pozwu, do jakiego sadu skierować pozew?  Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.

W opisanym przez Panią przypadku mamy bardziej do czynienia z odpowiedzialnością z tytułu rękojmi za wady niż z oszustwem. Oszustwo bowiem występuje w przypadku gdy sprzedawca działa z zamiarem doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Natomiast w Pani sytuacji nawet jeśli ten zamiar był to nie byłaby Pani w stanie tego udowodnić. Wada fizyczna polega zaś na niezgodności otrzymanego towaru z umową. Kodeks cywilny wyróżnia cztery przypadki w których mamy do czynienia z wada fizyczną Po pierwsze wada fizyczna występuje wtedy gdy rzecz sprzedana nie ma właściwości które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia. Po drugie wadą fizyczną jest brak właściwości o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego w tym przedstawiając próbkę lub wzór. Po trzecie wadliwa jest rzecz która nie nadaje się do celu o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia. Po czwarte z wadą fizyczną mamy również do czynienia gdy rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.

Całą procedurę związaną z wykryciem wady fizycznej musi Pani rozpocząć od poinformowania sprzedającego o wadzie oraz wezwania go do usunięcia wady lub wymiany rzeczy na wolną od wad. Następnie jeśli sprzedający nie usunie wad niezwłocznie lub nie wymieni naszyjnika na inny wolny od wad, powinna Pani złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy lub obniżeniu ceny. Zgodnie bowiem z kodeksem cywilnym jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Nie ma Pani obowiązku umożliwiania sprzedającemu naprawy naszyjnika lub wymiany na inny wolny od wad, wyłącznie w przypadku gdy naszyjnik był już wcześniej wymieniany lub naprawiany. Dopiero jeśli skutecznie złoży Pani oświadczenie o odstąpieniu od umowy będzie Pani mogła wystąpić do sądu rejonowego wydziału rodzinnego z pozwem o zapłatę. Może to Pani uczynić również na urzędowym formularzu dostępnym w każdym sądzie. Pozew o zapłatę powinien być złożony w miejscu zamieszkania pozwanego. Natomiast jeśli pozwany mieszka za granicą pozew powinna Pani złożyć w sądzie właściwym według ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce.

Obniżenie ceny z powodu ukrytych wad fizycznych samochodu

Witam Państwa. Dokonałem zakupu auta wybranego spośród wielu w oparciu o opis wystawiony przez dotychczasowego właściciela na jednym z portali ogłoszeniowych. Istotną kwestią jest fakt, iż poza opisem z tak zwanego automatu, czyli zaznaczanie standaryzowanych przez portal opcji, właściciel (oferent) dodał swój opis sprzedawanego auta – głównie jego wyposażenia. Nie ukrywam, że właśnie ten opis przyciągnął moją uwagę. Tak więc transakcja została dokonana. Sprzedaż przez osobę prywatną osobie prywatnej i mały zgrzyt. Rzeczywiste wyposażenie pojazdu znacznie odbiega od opisu w ofercie. Nie ma 10 airbagów, jest ich 6. Nie ma 10 głośników, jest ich 6, ale co najważniejsze – nie ma systemu ASR i ESP, choć właśnie dlatego zdecydowałem się ów pojazd zakupić. Zwrot pojazdu nie wchodzi w rachubę. Ostatecznie pogodzę się z brakami, a poza tym poniosłem już pewne koszty związane z rejestracją, wymianami etc. Mam jednak zamiar zgłosić wobec sprzedającego roszczenie finansowe. Biorąc pod uwagę fakt, iż jest to człowiek raczej ulokowany w branży samochodowej i zaznajomiony z takimi praktykami, nie chciałbym popełnić jakiegoś błędu dyskwalifikującego mnie w dochodzeniu dwóch roszczeń. W tym miejscu szukam fachowej pomocy. Proszę o radę jak cały ten proces przeprowadzić, aby był skuteczny i zgodny z obowiązującą normą prawną.

Brak dodatkowego wyposażenie w zakupionym przez Pana samochodzie jest wadą fizyczną uprawniającą Pana do odstąpienia od umowy lub żądania obniżenia ceny. Zgodnie z kodeksem cywilnym wadą fizyczną jest niezgodność sprzedanej rzeczy z umową. Prawo cywilne wyróżnia cztery konkretne przypadki w których wykryta wada może być uznana za wadę fizyczną. Przede wszystkim wada fizyczna polega na braku właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia. Z wadą fizyczną mamy również do czynienia gdy zakupiona rzecz nie nadaje się do celu o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia. Ponadto wada fizyczna ma miejsce również gdy rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym. Ostatnim przykładem wady fizycznej jest sytuacja w której zakupiona rzecz nie ma właściwości o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego. W związku z powyższym jeśli sprzedawca zapewnił Pana że sprzedawany samochód posiada wyposażenie którego w rzeczywistości nie ma, to mamy do czynienia z ukryta wadą fizyczną.

W związku z wykryciem wady fizycznej zakupionego samochodu może Pan złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla Pana usunie wady lub wymieni wadliwą rzecz na wolną od wad. Usunięcie wad fizycznych w Pana przypadku nie będzie możliwe, nie da się bowiem bez nadmiernych kosztów zainstalować w używanym samochodzie dodatkowego wyposażenia. Sprzedawca nie będzie miał również możliwości wymiany samochodu na wolny od wad. Dlatego może Pan bez problemu złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny. Jeżeli z powodu wady fizycznej rzeczy sprzedanej złoży Pan oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny, może Pan również żądać naprawienia szkody którą poniósł przez to że zawarł umowę nie wiedząc o istnieniu wady, choćby szkoda była następstwem okoliczności, za które sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności. W szczególności może Pan żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy, kosztów odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia rzeczy oraz zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł korzyści z tych nakładów.

Odpowiedzialność żony za długi teściów

Witam. Mamy problem z mężem tego typu , że rodzice męża mieszkają w bloku w mieszkaniu komunalnym lub spółdzielczym nie wiem teraz dokładnie jakie to jest i mają długi na to mieszkanie na 30 tysięcy i przyszło pismo o eksmisje niestety mój mąż jest tam jeszcze zameldowany bo dopiero co się pobraliśmy i mój mąż ma stałą prace i mam pytanie czy trzeba będzie spłacić ten dług za jego rodziców? Żyje tylko jego tata tez ma oczywiście prace i zarabia tyle co mój mąż a jest sam a nas dwoje. Jeśli trzeba będzie to spłacać to jak to się będzie odbywać czy po połowie czy tylko mój mąż musi to spłacić? Jest jeszcze jego siostra ale ona nie ma pracy i jest w ciąży wiec raczej ich nie eksmitują ale teraz pytanie na kogo spadnie spłata długu i czy można tego jakoś uniknąć? Ja mam auto dom itd. mamy spisać intercyzę żeby mnie nic nie zabrano? Albo no nie wiem mam założyć konto w banku tylko na siebie i żeby pieniądze męża wpływały tylko na moje konto a on był tylko upoważnionym do konta i spisać intercyzę  żeby sąd nie mógł nic ściągnąć z niego ? Naprawdę ledwo nam wystarcza pieniędzy do życia ja nie pracuje wiec jak nam każą spłacać dług to nie damy rady.

Odpowiedzialność za długi rodziców ponosi wyłącznie mąż, natomiast Pani jako osoba nie spokrewniona a jedynie spowinowacona nie ponosi żadnej odpowiedzialności za długi. Jeżeli od śmierci mamy nie minęło jeszcze 6 miesięcy jest możliwość uniknięcia odpowiedzialności za długi spadkowe rodziców. Zgodnie z kodeksem cywilnym spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi, bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności, bądź też spadek odrzucić. Wystarczy zatem że Pani mąż złoży w sądzie lub u notariusza oświadczenie o odrzuceniu spadku w całości. Bardzo ważne jest żeby mąż zmieścił się w terminie 6 miesięcy od dnia w którym dowiedzieliście się o tytule swojego powołania, czy od dnia śmierci teściowej. Bowiem po upływie tego terminu maż odziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza, a co za tym idzie będzie ponosił odpowiedzialność za długi spadkowe do wysokości czynnej wartości masy spadkowej.

W przypadku odrzucenia spadku należy również pamiętać o tym, że spadek przechodzi dalej na Państwa dzieci, wynika to z faktu że spadkobierca który odrzucił spadek traktowany jest jak osoba która nie dożyła otwarcia spadku.  Aby uniknąć odpowiedzialności za długi po żyjącym ojcu najlepiej będzie już teraz zadbać o kwestię dziedziczenia długów i zrzec się spadku w formie aktu notarialnego. Pani maż jako spadkobierca ustawowy może bowiem przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Korzyścią jak płynie ze zrzeczenia się spadku jest fakt, że zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej. Po podpisaniu aktu zrzeczenia się dziedziczenia Pani mąż oraz dzieci których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku.

Umorzenie odsetek ustawowych za opóźnienie w spełnieniu świadczenia

Witam serdecznie. Mój problem jest dość nietypowy. W 2017 r. dokonałem oszustwa w firmie w której pracowałem na kwotę 25 tyś .zł dostałem wyrok w zawieszeniu jak i obowiązek naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonego. Próbowałem się dogadać w pokrzywdzonym na temat rozłożenia na raty tej sumy ale nawet mi nic nie odpisał tylko po upływie 2 miesięcy oddał sprawę komornikowi. Najpierw zajęli mi mieszkanie na które miałem zaciągnięty kredyt. Dogadałem się że sam je sprzedam a kwotę co zostanie ze sprzedaży mieszkania przeleje na konto komornika i tak też uczyniłem została przelana kwota 26 tyś która pokryła część zadłużenia, odsetki i część kosztów egzekucyjnych. Więc pozostało mi do spłaty około 55 tys. po krótkim opisie sprawy mam takie pytanie. Nie jestem na razie w stanie spłacić tej kwoty a dodatkowo mam co miesiąc około 200zł odsetek, dodatkowo miałem wypadek w pracy złamałem nogę i od 2 miesięcy nie mogę pracować i nie wiem kiedy wrócę do pracy. Pisałem do komornika o wstrzymanie naliczania odsetek ale nawet nic nie odpisał. Więc moje pytanie dotyczy przede wszystkim tych odsetek bo mnie przerażają. Czy jest jakaś szansa na ich anulowanie lub chociaż na ich wstrzymanie bo naprawdę nie jestem teraz w stanie spłacać długu. Proszę o jakąkolwiek pomoc w tej kwestii. Pozdrawiam serdecznie.

Zawsze istnieje możliwość umorzenia odsetek ustawowych jednak wszystko zależy od dobrej woli wierzyciela w tym przypadku Pana byłego pracodawcy. Dlatego jeśli chce się Pan starać o umorzenie odsetek musi Pań złożyć wniosek o umorzenie do swojego wierzyciela. Wniosek o umorzenie odsetek ustawowych za zwłokę powinien być oczywiście dobrze umotywowany Pan trudną sytuacja osobistą. Uzasadniając wniosek o umorzenie odsetek może się Pan powoływać między innymi na trudną sytuację finansową lub zdrowotną. Niesyty nie ma możliwości aby zmusić wierzyciela do umorzenia odsetek lub zrzeknięcia się ich.

Jeżeli Pana wierzyciel żąda zapłaty odsetek z okres dłuższy niż trzy lata wstecz może Pan również podnieść zarzut przedawnienia roszczenie. Odsetki są bowiem roszczeniem okresowym, natomiast roszczenia okresowe przedawniają się z upływem trzech lat od dnia ich wymagalności. Powyższe wynika z kodeksu cywilnego zgodnie z którym, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej trzy lata. Odsetki są zupełnie odrębnym roszczeniem od przysługującej wierzycielowi należności głównej, dlatego ulegają przedawnieniu nawet jeśli nie przedawniła się wierzytelność główna. Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 1991.07.09 I ACr 204/91 OSA 1992/1/7, jeżeli powstanie roszczenie o zapłatę odsetek za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego, to uzyskuje ono byt niezależny od długu głównego i według własnych reguł ulega przedawnieniu. Roszczenie o odsetki staje się wymagalne osobno w każdym dniu opóźnienia i w związku z tym przedawnia się osobno na każdy dzień opóźnienia. Wobec tego spełnienie świadczenia głównego rodzi jedynie ten skutek, że przerywa proces narastania należności z tytułu odsetek za opóźnienie, ale nie niweczy samego bytu roszczenia o te odsetki.

Egzekucja domu będącego współwłasnością zmarłego dłużnika

Witam. Chciałabym prosić o poradę prawną. Proszę zapoznać się z nurtującym mnie problemem i odpowiedzieć na zadane pytania. Rodzice pięciorga dorosłych dzieci, córek, zamężnych posiadających własne rodziny sprzedaje mieszkanie i nabywa dom z przydomowym ogródkiem oraz działką również przydomową 35 arową. Powierzchnia domu 185 m2. Są współwłaścicielami tej posiadłości, w akcie notarialnym widnieją nazwiska obydwojga. Małżeństwo ma pięć córek. Trzy z rodzinami mieszkają w zupełnie innych częściach polski natomiast dwóm córkom daje zameldowanie na pobyt stały w tejże nieruchomości. Jedna z tych dwóch córek jest niezamężna , druga i owszem. Nagle niespodziewanie nie pozostawiając testamentu umiera małżonek współwłaściciel nieruchomości. Współmałżonka zachowuje swoją połowę domu oraz wraz z pięcioma córkami otrzymuje schedę po zmarłym małżonku. Odbyła się tylko jedna sprawa sadowa na której każdemu spadkobiercy przydzielono część ułamkową po zmarłym ojcu mężu. Współmałżonce współwłaścicielce oraz pięciu córkom. Żadna inna sprawa się już nie odbyła. Rachunki liczniki itp. było na matkę. Dwie córki mieszkały razem z nią nadal tam zameldowane. Jednak po kilku latach zmarła także matka. Niestety w styczniu 2019 roku zmarła także matka. Matka pozostawiała po sobie długi oraz pięciu spadkobierców , 5 córek. Dwie nadal zameldowane w nieruchomości o której mowa. Czy komornik będzie mógł zająć dom będący współwłasnością zmarłej matki oraz córek?

W sytuacji gdy współwłaściciel nieruchomości jest dłużnikiem w stosunku do którego toczy się postępowanie sądowe, istnieje realne zagrożenie sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji komorniczej. Komornik sądowy ma bowiem prawo prowadzenia egzekucji z ułamkowej części nieruchomości. Do egzekucji z ułamkowej części nieruchomości stosuje się odpowiednio przepisy o egzekucji z nieruchomości. Pozostali współwłaściciele co prawda muszą być poinformowania o takiej egzekucji, jednak nie mają oni realnej możliwości jej zablokowania. Po zajęciu ułamkowej części nieruchomości komornik na wniosek wierzyciela dokonuje jej opisu i oszacowania na podstawie wartości określonej przez biegłego. Komornik ma również możliwość zabezpieczenia nieruchomości przed ewentualnym objęciem go we władanie przez dłużnika lub osoby trzecie. Zabezpieczenie może polegać na ustanowieniu dozoru nad budynkiem lub lokalem. Obowiązki z wiązane z dozorem może również pełnić sam wierzyciel.

W przypadku gdy zajęcie ułamkowej części nieruchomości dotyczy niezabudowanej nieruchomości gruntowej która nie jest obciążona na rzecz osób trzecich komornik może dokonać jej sprzedaży z wolnej ręki bez konieczności przeprowadzania licytacji. Jednak wtedy nieruchomość nie może być sprzedana za cenę niższą niż wartość oszacowania. W takim przypadku do sprzedaży może dojść dopiero po upływie dwóch tygodni od dnia opisu i oszacowania. Jednak należy pamiętać o tym że jeżeli w terminie miesiąca od dnia opisu i oszacowania nie dojdzie do sprzedaży zajętej nieruchomości, to sprzedaż będzie się mogła odbyć jedynie w drodze licytacji.

Zasada powagi rzeczy osądzonej w postępowaniu cywilnoprawnym

Witam, kilka lat temu byłem zmuszony zaciągnąć kredyt za pośrednictwem firmy pożyczkowej. Po wielu perypetiach i wyroku sądowym na moją niekorzyść zapłaciłem zasadzoną sumę wierzytelności wraz z kosztami zastępstwa procesowego oraz odsetkami ustawowymi do dnia zapłaty, wszystko zgodnie z prawomocnym wyrokiem sądu. Była to kwota 2500 zł. Nadmieniam, że wierzyciel wystawił weksle na kwotę ok. 3500 zł więc Sąd uznał część kwoty z weksla jako bezzasadną. Po 6 miesiącach otrzymałem pismo od wierzyciela z podziękowaniem za wpłatę oraz z komunikatem, że jestem im jeszcze winien kwotę 1000 zł do całkowitej spłaty pożyczki. W piśmie brak tytułu prawnego, jest tylko powołanie się na umowę pożyczki.  I szlag mnie trafił. Czy po wyroku sądu i zapłacie zasądzonej kwoty jestem im jeszcze coś winien?  Weksel jako zabezpieczenie wykorzystali do sprawy sądowej. Proszę o radę. Najlepiej z odpowiednimi paragrafami.

Jeśli Pana wierzyciel złożył do Sądu pozew o zapłatę całej kwoty natomiast Sąd uznał tylko część powództwa zaś pozostałą część oddalił, to nie może on już dochodzić roszczenia w części oddalonej przez sąd. Brak takiej możliwość wynika z obowiązującej w postępowaniu cywilnym zasady powagi rzeczy osądzonej. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego wyrok prawomocny ma powagę rzeczy osądzonej tylko co do tego, co w związku z podstawą sporu stanowiło przedmiot rozstrzygnięcia, a ponadto tylko między tymi samymi stronami.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 23 marca 2006 r., IV CSK 89/05, prawomocny wyrok oddalający powództwo o zasądzenie części roszczenia ma moc wiążącą w sprawie, w której powód dochodzi pozostałej jego części, tylko wtedy, gdy obie części roszczenia wynikającego z tego samego stosunku prawnego oparte są na tych samych okolicznościach faktycznych. Natomiast w wyroku z dnia 24.10.2013 r. (sygn. akt IV CSK 62/13), Sąd Najwyższy orzekł, iż w razie prawomocnego uwzględnienia części roszczenia o spełnienie świadczenia z tego samego stosunku prawnego w procesie dotyczącym spełnienia reszty świadczenia sąd nie może w tych samych okolicznościach prawnych i faktycznych orzec odmiennie o zasadzie odpowiedzialności pozwanego.

Zmniejszenie ustalonej w umowie najmu kary umownej

Dzień dobry. Mój przyjaciel podpisał umowę najmu lokalu na salon fryzjerski. Miało to miejsce w tym roku w styczniu. Umowa jest całkowicie restrykcyjna wobec najemcy. Ja jestem osoba postronną ale chciałabym jakoś pomóc, pomyślałam, że skoro jest taka możliwość to skorzystam z pomocy. Podpisał umowę na 3 lata z poddaniem się egzekucji. ” W przypadku rozwiązania umowy przez NAJEMCĘ, WYNAJMUJĄCY zobowiązuje się zapłacić NAJEMCY na jego pierwsze żądanie w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania do zapłaty karę umowną w wysokości 35 000 zł. Wypowiedzenie umowy lub oświadczenie o rozwiązaniu umowy ze skutkiem natychmiastowym pod rygorem nieważności musi być dokonane w formie pisemnej i doręczone stronie za pisemnym potwierdzeniem odbioru. Postanowienie powyższe jest wprost stosowane do składania wypowiedzenia lub oświadczenia o rozwiązaniu umowy ze skutkiem natychmiastowym”. Ja rozumiem, że najemca musi uregulować dotychczasowy dług za dwa miesiące plus 35 tys. ? Tylko skąd on ma je wziąć to pytanie chyba do niebios przepraszam. Niestety lokal nie przynosi dochodów był tylko jeden miesiąc grudzień kiedy dochód wyniósł 1500 zł. Prośba jak napisać wypowiedzenie i ująć ten fakt oraz anulowanie tej kary egzekucyjnej czy jest taka możliwość? Jest zadłużony w banku na duża sumę, znajomym, nie płaci czynszu za wynajmowane mieszkanie bo nie ma z czego chyba 7 tys. Proszę o jakąkolwiek odpowiedź, bo złożył wypowiedzenie i nie wie co ma dalej robić.

Prawo cywilne zezwala na zaostrzenie w umowie najmu kary umownej. Kara umowne pełni powiem rolę odszkodowania za szkodę powstał na skutek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego. W przypadku gdy najemca nie wykona lub nienależycie wykonana swoje zobowiązanie wynikające z umowy najmu wynajmujący może zażądać zapłaty kary umowne w wysokości określonej w umowie bez względu na wysokość poniesionej przez wynajmującego szkody. Nie jest jednak dopuszczalne żądanie odszkodowania które będzie wyższe niż zastrzeżona w umowie kara umowna, chyba że strony inaczej postanowiły. Nie można żądać całkowitego zniesienia kary umownej jednak można żądać jej zmniejszenia. Zmniejszenia kary umownej jest możliwe gdy zobowiązanie zostało w znacznej części wykonane lub gdy umowa jest rażąco wygórowana.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 20 maja 1980 r., sygn. akt I CR 229/80), o tym, czy w danym wypadku można mówić o karze umownej rażąco wygórowanej, nie może sama przez się decydować jej wysokość przyjęta procentowo w określonym akcie prawnym, lecz przede wszystkim stosunek, w jakim do siebie pozostają dochodzona kara umowna i spełnione z opóźnieniem świadczenie dłużnika. W sytuacji, gdy kara umowna równa się bądź zbliżona jest do wysokości wykonanego z opóźnieniem zobowiązania, w związku z którym ją zastrzeżono, można ją uważać za rażąco wygórowaną w rozumieniu 484 § 2 k.c..

Natomiast w wyroku z dnia 26 stycznia 2011 r., sygn. akt II CSK 318/10) Sąd Najwyższy słusznie wskazał, że miarkowanie kary umownej zastrzeżonej na wypadek zwłoki w spełnieniu całości świadczenia jest co do zasady dopuszczalne także ze względu na wykonanie przez dłużnika zobowiązania w znacznej części. Trzeba jednak podkreślić, że zmniejszenie kary z powołaniem się na tę przesłankę zależy od konkretnych okoliczności faktycznych, które pozwalają ocenić czy, i ewentualnie w jakim stopniu, częściowe wykonanie robót przed popadnięciem w zwłokę zaspokajało interes wierzyciela. Bez względu na to, czy za zasadnicze kryterium oceny rażącego wygórowania kary umownej przyjmie się wysokość szkody, czy wysokość odszkodowania, które należałoby się wierzycielowi na zasadach ogólnych, sąd – stosując 484 § 2 k.c.- powinien rozważyć okoliczności danego wypadku. Nie może ograniczyć się jedynie do porównania wysokości zastrzeżonych stawek procentowych kar umownych do stawek stosowanych przy zastrzeganiu takich kar w obrocie.

Zakłócanie spokoju przez użytkowników obiektu sportowego

Mam problem z boiskiem szkolnym i drugim boiskiem gminnym należącym do klubu sportowego, które jest własnością gminy. Boisko od mojej posesji oddziela jedynie mój płot, boisko jest nieogrodzone i niezabezpieczone. W kierunku mojej posesji usytuowane są bramki w odległości około 5m od ogrodzenia a 15 od budynku mieszkalnego. Boisko codziennie odwiedzane jest przez młodzież która korzystając z niego kopie piłkę w moje ogrodzenie oraz przekopuje ją przez nie. W związku z tym wchodzi bez zezwolenia na teren mojej posesji który jest ogrodzony i zamknięty. Owe działanie powoduje niszczenie ogrodzenia i ciągłą obawę przed dewastacją budynku. Jak ma się do tego litera prawa? Czy w prawie budowlanym jest mowa o ogradzaniu i zabezpieczaniu terenów sportowych jakim jest owe boisko, jeśli tak to jakie warunki powinno spełniać to boisko i na podstawie czego mogłabym argumentować wnioski o zabezpieczenie tego obiektu sportowego? Czy można bez zgody właściciela posesji sąsiadującej z boiskiem sportowym które jest budowane go wybudować, dziękuję za pomoc w tej sprawie.

Boisko szkolne którego jest Pani sąsiadem powinno być wybudowane w taki sposób aby nie zakłócało spokojnego korzystania z nieruchomości sąsiednich. Zgodnie bowiem z kodeksem cywilnym właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Ponieważ prawo do spokojnego korzystania ze swojej własności jest dobrem osobistym każdego człowieka uniemożliwianie spokojnego korzystania ze swojej własności może być również potraktowane jako naruszenie dóbr osobistych. Natomiast dobra osobiste pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.

Zgodnie z kodeksem cywilnym ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać ażeby osoba która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności żeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Osoba której dobra osobiste zostały naruszone może również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. W związku z powyższym jeśli posiada Pani w sąsiedztwie obiekt sportowy z którego dobiegają uciążliwe hałasy może się Pani domagać podjęcia działań zmierzających do zmniejszenia poziomu hałasu w taki sposób aby zlikwidować lub zminimalizować jego uciążliwość.

Kara pieniężna za nielegalny pobór energii

Umowę z zakładem energetycznym podpisałem w czerwcu tego roku, natomiast w lipcu zakład energetyczny wymienił licznik poboru energii elektrycznej twierdząc że licznik ten został narażony na działanie pola magnetycznego przez co pokazywał wyższe  wskazania. Będąc świadkiem zmiany licznika złożyłem swój podpis na protokole. Po pewnym czasie otrzymałem pismo o nielegalnym poborze energii elektrycznej. Jak to jest możliwe że umowa moja z Enea zaczyna się w czerwcu ja dostaje pismo zaadresowane na moje nazwisko jakbym to ja był odbiorcą już lipcu tego samego roku. Po drugie licznik pomiaru energii elektrycznej jest zamontowany w korytarzu ogólnodostępnym. Jest to budynek dwurodzinny z wspólnym korytarzem. Po trzecie mam dostęp do rachunków sprzed kilku lat poprzedzających opisany fakt z których wynika jakie było zużycie energii elektrycznej. W dniu dzisiejszym otrzymałem sądowne wezwanie do zapłaty kary za nielegalny pobór energii. Proszę o spojrzenie na sprawę i czy w państwie prawa muszę uiścić kare pieniężną. 

Nielegalny pobór energii niesie ze sobą zagrożenie nałożenia wysokich kar pieniężnych. Zgodnie z ustawą z dnia 10 kwietnia 1997 r. prawo energetyczne, w razie nielegalnego pobierania paliw lub energii przedsiębiorstwo energetyczne może pobierać od odbiorcy opłatę określoną w taryfie. Pobranie opłaty od osób trzecich nie będących odbiorcami jest możliwe gdy pobór paliw lub energii nastąpił bez zawarcia umowy. Zakład energetyczny nie może obciążyć odbiorcy karą pieniężną jeśli nielegalne pobieranie paliw lub energii wynikało z wyłącznej winy osoby trzeciej za którą odbiorca nie ponosi odpowiedzialności. Zakład energetyczny może również dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych.

Podstawą dochodzenia odszkodowania na zasadach ogólnych może być odpowiedzialność odszkodowawcza deliktowa bądź kontraktowa. W przypadku odpowiedzialności odszkodowawczej kontraktowej dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Natomiast  przypadku odpowiedzialności odszkodowawczej deliktowej kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę obowiązany jest do jej naprawienia. Jednak zarówno w przypadku odpowiedzialności odszkodowawczej deliktowej jak i w przypadku odpowiedzialności odszkodowawczej kontraktowej zakład energetyczny jest zobowiązany do udowodnienia Panu winy nielegalnego poboru energii elektrycznej.

Sprzedaż wspólnego mieszkania przed rozwodem

Mam wielki problem i liczę, że państwo mi pomogą. Jestem w związku małżeńskim od 12 lat. Przez cały czas mąż nie dawał mi pieniędzy, a jak dał to z łaską i wielką awanturą. Brał pożyczki w bankach za moimi plecami, nie spłacał ich, były sprawy sądowe, komornicze, ale tego też nie płacił. Więc narosły bardzo duże odsetki i do spłaty mamy 30 000. Moja mama pożyczyła mi pieniądze na wykup mieszkania, aby dzieci miały dach nad głową. Wykup mamy wspólny zapłaciłam dopiero 1 ratę w wysokości 2500 zł, a zostało jeszcze 6 rat które są roczne. Ponieważ mąż jest pracownikiem służby więziennej i dostał kwaterę. Niestety od 2 lat między nami nie ma żadnego pożycia małżeńskiego. Mąż używa przemocy wobec mnie i dzieci, okrada nas, oszukuje i urządza awantury. Jest bezkarny, ponieważ twierdzi, ze jak podam o rozwód to muszę mu zapewnić mieszkanie lub dać połowę za to. Czy jest możliwość oddać to mieszkanie do banku, aby spłacił wszystkie długi i wtedy żadne z nas nie będzie miało tego mieszkania oraz nie będzie długu i będę mogła się rozwieść.

Jeśli chciałaby Pani sprzedać mieszkanie aby kwotę z jego sprzedaży przeznaczyć na spłatę zadłużenia, należy przede wszystkim ustalić czy czynność ta nie spowoduje obowiązku zwroty bonifikaty uzyskanej na wykup mieszkania. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami jeżeli sprzedacie Państwo nieruchomość lub wykorzystacie ją na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty przed upływem 5 lat licząc od dnia nabycia, będziecie zobowiązani do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji. Oczywiście zwrot może nastąpić tylko na żądanie właściwego organu. Sprzedaż lokalu mieszkalnego nie będzie powodowała obowiązku zwrotu udzielonej bonifikaty jeśli środki uzyskane ze sprzedaży wykorzystacie Państwo w ciągu 12 miesięcy na nabycie innego lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem prawa własności lub przedmiotem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystywanej na cele mieszkaniowe będącej przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego.

Sprzedaż mieszkania w trakcie trwania małżeństwa jest możliwa tylko za zgodą Pani męża. Jeśli natomiast mąż nie zgodzi się na sprzedaż mieszkania będzie konieczny podział majątku wspólnego który będzie mógł się odbyć dopiero po ustaniu wspólności majątkowej czyli po rozwodzie. Postępowaniu o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami sąd rozstrzyga także o żądaniu ustalenia nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym oraz o tym, jakie wydatki, nakłady i inne świadczenia z majątku wspólnego na rzecz majątku osobistego lub odwrotnie podlegają zwrotowi. W razie sporu co do ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym sąd może w tym przedmiocie orzec postanowieniem wstępnym.